Fakta o Atresii

Co je to Atresie?

Atresie (také známá jako aurální atresie) je absence nebo uzavření vnějšího zvukovodu. Kosti středního ucha (incus, stapes a malleus) mohou být malformované, včetně zúžení zvukovodu, známého jako stenóza kanálu. Atresia je latinský výraz pro absenci otvoru. Atretické ucho je srostlé s lebkou bez přítomnosti otvoru (kanálu). Atrézie je vrozená vývojová vada. Existují různé stupně postižení vnitřních kůstek středního ucha: a) incus, stapes a malleus mohou být všechny přítomny, ale z některých důvodů nefungují b) jedna nebo více z těchto tří kostí může chybět, není spojena do oválného tvaru, a nebo nejsou přítomny ve středoušní struktuře vůbec c.) mohou být přítomny všechny tři tyto kosti, ale jsou deformované. Většinu času kochlea stále funguje a sluchový nerv je neporušený. Obvykle dojde do určité míry ke ztrátě sluchu hlavně proto, že nemá zvukovod, který by umožňoval průchod zvuku do vnitřního ucha a stimuloval nerv. Pokud má vaše dítě jednostrannou atrézii, ve většině případů bude mít neatretické ucho normální sluch. 

Co mám dělat teď, když moje dítě má Atresii?

Než vůbec po porodu opustíte nemocnici, měl by být u vašeho dítěte proveden nemocniční nebo novorozenecký screening sluchu, dále vám obvykle bude navrženo, abyste si naplánovali schůzku s audiologem a ORL pro další kontrolu sluchu vašeho dítěte. ORL může potvrdit, že vaše dítě má atrézii a zkontrolovat, zda neexistují žádné další potenciální problémy, jako jsou problémy se žlázami (na krku a hlavě), cholosteatom, ušní infekce, možnost otevření ucha v atretickém uchu nebo částečný zvukovod, který může být skryt za obličejovou tkání, pokud má vaše dítě stenózu zvukovodu (zúžení zvukovodu) v neatretickém uchu, a hlavně aby vám pomohli dozvědět se více o Atresii a obecně se ujistit, že je vaše dítě z pohledu ORL zdravé. Některá pracoviště vám mohou nabídnout takzvané BERA vyšetření (brainstem evoked response audiometry), někdy nazýváno jako ABR test (Auditory Brainstem Response). Tento test pomůže audiologovi určit, jak závažnou úroveň ztráty sluchu vaše dítě má. "Vyšetření elektrických potenciálů mozkového kmene" se provádí během spánku pomocí softwarového programu, který čte elektrickou aktivitu z mozku, když je vašemu dítěti prezentován zvuk a vibrace, a to připojením řady elektrod k jeho lebce a uchu. Tato zpětná vazba přibližně určí, na jaké úrovni dB vaše dítě slyší ve svém atretickém uchu a jak dobře slyší i neatretické ucho. Test ABR spolu s řadou dalších testů včetně testu OAE (otoakustické emise) vám pomůže pochopit, jak dobře vaše dítě celkově slyší. Je také důležité, abyste své dítě chodili třikrát až čtyřikrát ročně k audiologovi, aby bedlivě sledoval jeho/její sluch a zajistil, že se sluch nezhorší.

Bude moje dítě náchylné k většímu výskytu ušních infekcí kvůli Atresii? 

Ne nutně. U některých dětí s Atresií se může zdát, že mají větší překrvení. Nicméně mnoho dětí, které nemají Atresii, má také problémy s kongescí. Někdy máme jako rodiče tendenci hledat důvody, na které bychom mohli ukázat prstem, jako například: "Naše dítě má atresii a to musí být důvod, proč je neustále nemocné." To lze označit za ukvapené závěry. Ve skutečnosti mohou někteří rodiče zjistit, že sourozenci dítěte mají tendenci být častěji nemocné, nebo mít více ušních infekcí ve srovnání s jejich dítětem s Atresií. Nejlepší prevencí je vzít své dítě k pediatrovi, audiologovi nebo ORL několikrát do roka, aby sledovali případné ušní infekce. Zůstat nad věcí a být proaktivní pomůže předcházet případným problémům, které by mohly později nastat, pokud by nebyly odhaleny. Pokud se obáváte, že vaše dítě dostane ušní infekce z plavání, můžete potenciálním zánětům uší předejít používáním plavecké čepice, špuntů do uší nebo aplikací ušních kapek po plavání, které pomohou ucho vysušit. Pamatujte, že děti a dospělí, kteří nemají Microtia a Atresia, mohou dostat stejně mnoho nebo i více infekcí uší.

U mého dítěte byla diagnostikována stenóza kanálu, co to znamená?

Stenóza kanálu je zúžení zvukovodu a je mírnější formou atrézie. Místo toho, aby kanálek chyběl, je jednoduše užší než normální kanál. Někdy může stenóza zahrnovat stejné komplikace jako Atresia s malformovanými nebo chybějícími kůstkami středního ucha. Může být také přítomna převodní ztráta sluchu. Stenóza kanálu však může znamenat, že vaše dítě má úzký zvukovod a stále dobře slyší. Je důležité vzít své dítě k audiologovi, aby provedl vyšetření sluchu, aby se ujistil, že se přítomný sluch nezhoršuje a že vaše dítě slyší dobře. Je také velmi důležité vzít své dítě na ORL, aby mu ucho vyčistili (každých šest měsíců), protože úzký kanálek obvykle neumožní použití vatového tamponu typické velikosti pro účely čištění.

Když mám Atresií budu zažívat ušní tlak při létání? 

Opět na tuto otázku není jednoznačně souhlasná odpověď, kterou by přítomnost Atresie podpořila. Většina kojenců a batolat, která létají, mají 50/50 šanci, že na let negativně reagují a pláčí. Tato statistika není vždy způsobena kvůli tlaku v ušním bubínku z letu nebo snad proto, že je přítomná Atresie. Často je dětské rozladění způsobeno změnou režimu, špatné adaptaci na naprosto nové a neznámé prostředí letadla, strachu, množstvím lidí, ospalosti a podrážděnosti a prostému nepochopení, co se kolem nich právě děje.

Každé dítě nebo dospělý s Atresií může pociťovat nárůst tlaku stejně jako kterékoli jiné dítě nebo dospělý, kteří atresii nemají. Nejlepším pravidlem je být připraven a přijmout opatření jako: při vzletu a přistávání hodně polykat, či žvýkat. Dětem pomůže flaška s nápojem, nebo lízátko, které pomohou zmírnit nárůst tlaku.

Existují také speciální špunty do uší pro létání "Ear Plane". Tyto špunty do uší si můžete objednat v dětské velikosti online.

Je k dispozici chirurgický zákrok, který může pomoci obnovit můj sluch? 

Ano. Tato operace je známá jako Canalplasty nebo (Rekonstrukce zvukovodu). Canalplastika je chirurgický zákrok, při kterém lze rekonstruovat zvukovod pomocí kožního štěpu a pokud chirurg může manipulovat s kůstkami středního ucha, může být sluch obnoven v běžném rozsahu sluchu nebo s minimální ztrátou. I když jedna nebo dvě kůstky vnitřního ucha jsou deformované, nebo zcela chybí, je možné, že vaše dítě může být přesto kandidátem na plastiku zvukovodu prostřednictvím chirurgické implantace protetických kůstek. Pro určení vhodnosti takové operace pro konkrétního jedince chirurgem, musí být proveden CT sken. Tato operace se však v ČR zatím neprovádí. Je možné za ní vycestovat do zahraničí (USA, Dubai). Neexistují však žádné dlouhodobé statistiky, jak se vyvíjí sluch u pacientů po operaci.

Proč by mse u mého dítěte měla řešit atrézie?

Děti a dospělí, trpící atresií, mohou pociťovat ztrátu sluchu odlišně. Jednostranná atresie ovlivňuje sluch tím, že brání dětem a dospělým v dobrém slyšení obecně, ale spíše je-li přítomen hluk na pozadí. Na místech, kde se shromažďuje větší množství lidí, jako jsou restaurace, obchody, koncerty, školy, ale také v autě a při jednoduchých konverzacích s více lidmi, kteří mluví najednou. Toto je známé jako neschopnost lokalizovat, odkud zvuk přichází. Pokud například zavoláte své dítě, když je na pozadí přítomen jiný zvuk, nemusí vás slyšet přes celou místnost, protože nedokáže lokalizovat, odkud zvuk přichází. 


Užitečné rady

  • Je důležité udělat si vlastní rešerši dostupných zdrojů a hledat nejpřijatelnější cestu.
  • Čím více se naučíte a čím více toho budete vědět, pomůže vám to dělat ta nejadekvátnější rozhodnutí.
  • Prevence je klíčem k bezstarostnějšímu dětství vašich ratolestí.